Opis projektu
Szpitalna atmosfera nie wpływa pozytywnie na przebywające na oddziałach dzieci. Puste ściany i ponure korytarze towarzyszą im każdego dnia. Nie mają miejsca, które sprzyjałoby zabawie i rozwojowi ich kreatywności. Przyjazny szpital to szansa na inne postrzeganie choroby i więcej uśmiechu na dziecięcych twarzach.
Co się zmieni?
Zaczniemy od poczekalni, w których dzieci oczekują na badania lub przyjęcie na oddział. Wiąże się to niejednokrotnie z dużym stresem. Wszechobecne kolory, rysunki i zwierzęta umilają czas oraz odciągają uwagę od rzeczy nieprzyjemnych. Ułatwiają tym samym zadanie rodzicom i opiekunom, którym prościej jest uspokoić i zainteresować dziecko. Pierwsze przyjazne poczekalnie powstały już w Klinice ortopedii i traumatologii dziecięcej oraz Klinice chorób kręgosłupa i ortopedii dziecięcej w Poznaniu. Na ścianach pojawiły się rafy koralowe w towarzystwie ryb, żółwi i delfinów.
Następne w kolejce są świetlice, gdzie dzieci przebywające w szpitalu spędzają wolny czas. Przyjazne Gawry to miejsca stworzone tak, aby były jak najbardziej atrakcyjne dla dzieci. Chcemy, aby mogły korzystać z nich w pełni i bawić się w przyjaznym otoczeniu. Będą mogły tam spotkać naszych wolontariuszy - seniorów z zaprzyjaźnionych domów opieki i spokojnej starości. Gawry będą też służyć jako miejsce do nauki. W ramach projektu wyremontujemy całe pomieszczenia i zakupimy odpowiednie wyposażenie, dostosowane do potrzeb każdego dziecka, wysokiej jakości zabawki oraz konsole do gier.
Uwagi wymaga również sprzęt medyczny, który trzeba dostosować do wymagań młodych pacjentów, aby badaniom nie towarzyszyła atmosfera lęku i strachu. Przyjazne stetoskopy z nakładkami w postaci główek zwierząt oraz ciepłymi obwódkami, które niwelują uczucie zimna podczas badania, ułatwią rutynowe czynności medyczne. Z pomocą przyjdą również osłonki na kroplówki fundacji Meddi Teddy, dzięki którym lekarstwa będą od tego czasu podawane przez pluszowe misie. Sprzęt spełnia najwyższe normy, dzięki którym praca lekarza stanie się prostsza.
Stan psychiczny małych pacjentów jest równie ważny, co fizyczny, a przykre doświadczenia mogą wpływać na ich dalsze życie. Dzięki tym działaniom podwyższymy jakość ich pobytu w szpitalach i wesprzemy w walce z chorobą.





Bądź częścią rewolucji dziecięcych oddziałów szpitalnych!